Зареєструйся та отримай -5% на перше замовлення

Каталог
собаки
кішки
вет аптека
собаки
кішки
вет аптека

Один вдома! Сепараційний тривожний розлад у собак або тривога, пов'язана з розлукою

Зміст:

 1. Вступ
 2. Чи винен я в тому, що в мого собаки сепараційна тривога?
 3. Як лікувати сепараційну тривогу?
 4. Чи можна запобігти тривозі, пов'язаній із розлукою? 

Вступ

Існує безліч термінів, які використовуються для опису поведінки собаки, коли він залишається один у домі: поведінка, пов'язана з розлукою; стрес ізоляції, стрес розлуки тощо.  Найчастіше використовується термін "сепараційна тривога" ("тривога, пов'язана з розлукою"), який застосовують для опису цього поведінкового розладу. У цьому стані тварина, залишившись одна вдома, відчуває тривогу і страх, демонструючи їх своєю поведінкою. 
Це одна з найпоширеніших форм поведінкових розладів у собак, але також і одна з тих, що найменше піддаються лікуванню.

Така поведінка може набувати різних форм. Є очевидні з них, такі, як постійний гавкіт, виття, скиглення, випорожнення в недозволеному місці, псування майна. Але деякі ознаки лиха можуть бути безшумними - постійна ходьба, слиновиділення, мокрі сліди від лап, застигле стояння, сидіння нерухомо біля дверей або вікон. Найчастіше людям важко визначити, який вигляд має справжня сепараційна тривога у собак і як її лікувати.

Чи винен я в тому, що у мого собаки сепараційна тривога?

Відповідь на це запитання майже завжди однозначна: "Ні". 
Є багато причин, через які ваш собака може страждати від сепараційної тривоги — можливо, у нього цей стан був якийсь час або він міг з'явитися раптово. Ми точно не знаємо, чому одні страждають від цього розладу, а інші - ні, але різні дослідження показують, що такі чинники можуть впливати на цей стан:

 • зміна графіка роботи власника
 • раптовий вихід на роботу після довгого перебування вдома
 • переїзд на нове місце або багаторазова зміна місця проживання
 • зміни складу сім'ї — відхід когось (наприклад, дітей, які виросли) з дому, розлучення або смерть члена сім'ї
 • тривалі періоди утримання на перетримці
 • собака довгий час хворів і перебував удома з господарем
 • тварина ніколи не була привчена до самотності
 • тварина потрапила до вас із притулку
 • будь-яка травмувальна подія в житті собаки
 • генетичний фактор, який робить тварину більш схильною до розвитку цього стану

Як лікувати сепараційну тривогу?

Неймовірно рідко собака сам легко і просто "долає" паніку, яку він відчуває, залишившись на самоті. Найкращий спосіб допомогти вашому вихованцеві - звернутися по допомогу до кваліфікованого біхевіориста (фахівця з поведінки), бажано до того, хто розуміє і спеціалізується на цьому розладі.
Якщо ви не готові звернутися по допомогу до фахівця, постарайтеся уникнути деяких поширених помилок, яких припускаються люди, намагаючись допомогти своєму собаці.

 • Намагайтеся не залишати улюбленця наодинці - щоразу, коли собака залишається наодинці, він дедалі більше боїться самотності, і його страх посилюється. Вдавайтеся до допомоги друзів, сусідів, беріть собаку на роботу з собою тощо. 
 • Клітки рідко допомагають тварині, яка відчуває тривогу розлуки. Вона може із задоволенням спати у своїй клітці всю ніч або проводити час у клітці, коли господар удома, але знаходження в клітці на самоті може посилити стрес, змусивши собаку почуватися в пастці, і це може призвести до самопошкодження, коли він спробує втекти.
 • Завести другого собаку — це не вихід! Самотність улюбленця — це паніка, викликана тим, що він не може впоратися з нею без свого "господаря". Інший собака не позбавить від цієї паніки, і цілком можливо, що в іншої тварини також розвинеться цей розлад.
 • Нашийники з шоком і спреєм не є способом розв'язання проблеми. Заподіяння болю тварині для придушення її поведінки — не вихід. Усе, що відбувається, це те, що собака тепер відчуває біль, тому боїться видавати звуки, але паніка не зникає, і, цілком ймовірно, вона тільки посилиться. 
 • Якщо ви не дозволите собаці спати на вашому ліжку або на інших м'яких меблях, це нічого не змінить. Багато улюбленців не сплять на ліжках і не страждають від сепараційної тривоги.
 • Давати тварині багато фізичних вправ, розумової стимуляції та дресування — це здорово, але це не допоможе їй бути щасливою на самоті.
 • Відволікання уваги також не працює і насправді посилює занепокоєння.

Чи можна запобігти тривозі, пов'язаній із розлукою?

Найкращий спосіб запобігти тривозі, пов'язаній з розлукою — це привчити улюбленця до самотності ще в цуценячому віці. 

 • Почніть з того, що залиште його одного на кілька секунд в іншій кімнаті із зачиненими дверима і збільште час, всього кілька секунд, потім кілька хвилин, поки він не відчує себе комфортно протягом 30 хвилин або години. Потім зробіть те ж саме, вийшовши з дому. Спробуйте робити це кілька разів на день і варіюйте час — вранці, вдень, вночі. 
 • Слідкуйте за тим, щоб усі члени сім'ї практикували відлучення з дому — окремо і разом. 
 • Не надавайте великого значення поверненню додому — чим хвилюючий прихід господаря додому, тим складніше їй справлятися з ситуацією, коли вона одна. 
 • НІКОЛИ не карайте собаку, якщо він навів безлад або щось зруйнував. Він нічого не може з цим вдіяти — він просто намагався впоратися.
 • Дайте вихованцеві стільки свободи в будинку, наскільки це безпечно. Якщо з метою безпеки доводиться обмежувати його свободу, залиште його в кімнаті, де немає нічого, що він міг би погризти або зруйнувати.

Якщо ніщо з того, що ви робите, не допомагає вашому вихованцеві, зверніться за порадою до кваліфікованого фахівця з поведінки. Він розробить програму модифікації поведінки, яка допоможе вашій собаці залишатися вдома на самоті та бути щасливим.
 

Дата публікації: 13.11.2023 16:20

нагору