Зареєструйся та отримай -5% на перше замовлення

Каталог
собаки
кішки
вет аптека
собаки
кішки
вет аптека

Чи потрібно стерилізувати кішку?

Питання «стерилізувати чи не стерилізувати» кішку залишається гострим і закритим буде, напевно, дуже не скоро. Кожен власник вибирає той чи інший варіант, виходячи з власних міркувань, знань та досвіду. Але оскільки навколо цієї теми найчастіше більше домислів та чуток, у цій статті ми зібрали факти та об'єктивні причини «за» та «проти» операції зі стерилізації кішок.

 

Для початку скажемо, що існує як мінімум 4 способи стерилізації кішок:

  • Оваріектомія (видалення яєчників) підходить тільки молодим кішкам, що не народжували; після процедури припиниться вироблення статевих гормонів, і як наслідок – прояви небажаної поведінки, кішка не здатна завагітніти.
  • Оваріогістеректомія (видалення яєчників і матки) підходить і дорослим кішкам, що народжували.
  • Вона усуває ризик появи онкологічних захворювань та пухлин.гістеректомія – видалення однієї матки, у кішки зберігаються яєчники, вироблення гормонів, вона «хотітиме кота», але не зможе завагітніти.
  • Перев'язування маткових труб.

Найчастіше досвідчені ветеринари порадять власникам оваріогістеректомію.

Отже, чому ж ветеринари рекомендують стерилізацію:

  1. Доведено, що операція, проведена до або одразу після першої течки, значно знижує ризик онкологічних захворювань. Так, на жаль, рак молочних залоз так само часто спостерігається у наших пухнастих улюблениць, як і у жінок. Крім того, досить часто зустрічається у кішок гнійне запалення матки або піометра, що несе пряму загрозу для життя вихованця. Вчасно віддалена матка та яєчники раз і назавжди позбавлять такої загрози.
  2. Стерилізація є менш небезпечною для кішки, ніж регулярне вживання медикаментів, що запобігають вагітності. Нагадаємо, що це гормональні препарати, які приймаються двічі на рік, а це може спричинити серйозні ускладнення здоров'я Вашої красуні. Зокрема, ті ж онкозахворювання.
  3. Гормональні зміни в організмі під час течки, якщо вони не знаходять природного виходу, негативно впливають на здоров'я та психологічний стан кішки. Вона може кричати цілодобово безперервно, мітити територію, обдирати стіни, дряпатися, стає агресивною. Кішка буквально фізично страждає від незадоволеного інстинкту. І якщо в нормі тічка у кішки може траплятися 1-2 рази на рік, то ігнорування цього факту відсутність партнера призведе до того, що тічки частішають до 5-6 разів на рік. Це може спричинити серйозні проблеми зі здоров'ям. Операція вирішує не лише питання з небажаним потомством, а й питання фізичного та психологічного здоров'я домашньої улюблениці. Власники відзначають, що після операції кішка стає спокійнішою, поступливішою, її не мучать гормональні сплески.
  4. Зникає ризик, що кішка заразиться паразитами, інфекціями, ЗПСШ (що це? потрібне розшифрування). Адже якщо вона самостійна, вільно гуляє вулицею і сама обирає партнера, це також несе певну загрозу здоров'ю. У такому разі вчасно виявити проблему та надати своєчасну допомогу найчастіше буває дуже складно. Кішка йде з дому, і власник ніяк не може проконтролювати, з ким вона матиме контакт. Звичайно, після операції ця проблема відпадає.
  5. Вирішення проблеми з небажаним потомством. Погодьтеся, якщо Ви не заводчик і не маєте величезну кількість знайомих, які прагнуть обзавестися кошеням від Вашої мурки, вирішити питання з кошенятами досить складно. Викидати на вулицю, позбавлятися, підкидати до магазинів чи їдалень… Невже це гуманніше?!

 

Звичайно ж, існує й протилежна думка, яка стверджує, що стерилізація шкідлива і небезпечна для тварини. І хоча більшість із «аргументів» надумані, давайте їх розберемо.

  1. Стерилізація – це небезпечна життя операція. Звичайно, говорити про те, що стерилізація – це легка абсолютно безпечна рядова процедура, ми не будемо. Це операція, пов'язана з певними ризиками, як будь-яке хірургічне втручання. Однак якщо вона проводиться за всіма правилами, кваліфікованими фахівцем у клініці, а власником були дотримані всі заходи щодо підготовки тварини до неї (і, звичайно, догляду за кішкою після операції), то можна з упевненістю сказати, що ризики будуть мінімальними.
  2. Кішці потрібно дати випробувати радість материнства. Давайте не забувати, що кішка – не людина, їй не притаманна жіноча чутливість, мрійливість, а почуття материнства диктується лише інстинктом, не розумом і серцем. Так, кішки іноді набагато ніжніше і відповідальніше ставляться до своїх малюків, ніж люди. Але лише до певного моменту – поки що ті не виростуть. Пізніше вони сприймаються як конкуренти, чужинці. Радість від материнства може відчувати людина, жінка, оскільки її поведінка диктується серцем, інтелектом, досвідом. Кішкою керує інстинкт продовження роду, не більше.
  3. Після операції кішки частіше хворіють, їхній імунітет падає. Немає доказів та об'єктивних пояснень цього твердження. Можливо, такі факти мали місце в окремих випадках і власники пов'язали їх зі стерилізацією, хоча причина була в іншому. А ось про позитивний вплив на здоров'я кішки ми вже писали вище.
  4. Після операції кішка стає лінивою, сонною, млявою. Частково це правда. Спочатку після операції кішка буде слабкою, неактивною, обережною. Все-таки вона пережила наркоз та хірургічне втручання. Ну, а згодом вона стане спокійнішою, лагіднішою. Це пов'язано насамперед із тим, що її не мучать гормональні сплески, незадоволені інстинкти. Тобто зміни у поведінці стосуються виключно питань інстинкту продовження роду, але не переносяться на поведінку та характер кішки в цілому. Якщо до операції вона була грайливою, активною дзиґою, то такою вона і залишиться після, просто її не «тягтиме» до протилежної статі. Якщо Ваша улюблениця віддавала перевагу спокійному і розміреному диванному способу життя до стерилізації, то швидше за все він таким і залишиться після неї.
  5. Після стерилізації кішка страждатиме на ожиріння. Так, таке можливе, але не обов'язково. Пов'язано це з тим, що видаляються яєчники, які виробляли гормони, які відповідають за апетит у тому числі. Якщо така проблема виникла, її можна вирішити за допомогою помірного годування кішки, спеціальних кормів та активних ігор.
  6. Тривалий реабілітаційний період. Так, після операції на власника чекає непростий період відновлення тварини, коли потрібно буде особливо ретельно піклуватися про кішку. Триватиме він від тижня до двох. Кішка може важко виходити з наркозу, намагатися зализати шви (чого не можна їй дозволити), через 7-10 днів необхідно зняти шви, показати тварину ветеринару, щоб переконатися, що все гаразд.

Якщо Ви вирішили зробити стерилізацію своїй кішці, ветеринар напевно розповість Вам про процедуру, загальні рекомендації, і про те, як підготувати тварину до операції:

  1. Стерилізувати краще тварину до першої тічки, оптимальний вік - 7-9 місяців, але не раніше 6 місяців, коли настає статева зрілість;
  2. Не давати їжі за 8-12 годин до операції;
  3. До стерилізації зробити необхідні щеплення;
  4. Провести прогін глистів за 10 днів до операції;
  5. Будинки підготувати місце для кішки;
  6. Вибрати час для операції так, щоб кілька годин після неї мати змогу бути з твариною;
  7. Через 7-10 днів обов'язково з'явитися ветеринару.

Дата публікації: 15.01.2020 20:30

нагору